Översikt
Betyg
Ursprung
Försörjning
Flyktingar
Kommunvalet
Grannar
Frågor
Hammarö har en välbemannad förskola, höga inkomster och en stark arbetsmarknad, men hög skatt och få lediga jobb.
Betyg i 12 områden 1–5, tryck för detaljer
Betyg och nyckeltal
Så ligger Hammarö till jämfört med landets övriga kommuner. 5 är plats 1 i landet och 1 är sista plats, och högt betyg är alltid bra: för skatt och huspriser betyder det låga nivåer. Tryck på ett område för siffrorna bakom. Så räknas betyget .
Boende & ekonomi
1,8
Låga huspriser plats 229 av 290
i Huspris
4 mnkr
Bättre än 21 % av kommunerna
Riket: 3,9 mnkr
1,4
Låg skatt plats 260 av 290
i Kommunalskatt
22,9 %
Bättre än 10 % av kommunerna
Riket: 20,7 %
4,8
Inkomstnivå plats 19 av 290
i Medianinkomst
461 700 kr
Bättre än 94 % av kommunerna
Riket: 401 400 kr
2,8
Nära naturen plats 161 av 290
i Avstånd till skyddad natur
2,3 km
Bättre än 42 % av kommunerna
Riket: 2 km
Trygghet & familj
–
Trygghet saknas
4,6
Bra skolor plats 27 av 290
i Meritvärde åk 9
225,4 p
Bättre än 81 % av kommunerna
Riket: 223,5 p
i Behörighet till gymnasiet
86,4 %
Bättre än 77 % av kommunerna
Riket: 84,1 %
i Lärare med behörighet
83,5 %
Bättre än 98 % av kommunerna
7:e högst Riket: 73,3 %
5,0
Barnomsorg plats 1 av 290
i Barn per vuxen i förskolan
4 barn/vuxen
Bättre än 97 % av kommunerna
Riket: 5,1 barn/vuxen
i Legitimerade förskollärare
78 %
Bättre än 99 % av kommunerna
3:e högst Riket: 44,7 %
Vård & omsorg
4,2
Äldreomsorg plats 57 av 290
i Hemtjänst enligt brukarna
78,1 av 100
Bättre än 81 % av kommunerna
Riket: 43,2 av 100
Jobb & företagande
4,7
Jobbmarknad plats 22 av 290
i Arbetslöshet
1,9 %
Bättre än 88 % av kommunerna
Riket: 3,1 %
i Långtidsarbetslösa
1,9 %
Bättre än 87 % av kommunerna
Riket: 3,8 %
i Unga utanför arbete och studier
5 %
Bättre än 87 % av kommunerna
Riket: 6,2 %
1,7
Jobbmöjligheter plats 242 av 290
i Lediga jobb per invånare
1,7 per 1 000 inv.
Bättre än 17 % av kommunerna
Riket: 3,8 per 1 000 inv.
4,5
Nyföretagande plats 37 av 290
i Nystartade företag
10,1 per 1 000 inv.
Bättre än 43 % av kommunerna
Riket: 11,5 per 1 000 inv.
i Företagskonkurser
0,4 per 1 000 inv.
Bättre än 100 % av kommunerna
2:a lägst Riket: 1,7 per 1 000 inv.
Utveckling
2,7
Växande ort plats 165 av 290
i Befolkningsförändring
−0,4 %
Bättre än 43 % av kommunerna
Riket: 0,2 %
−4,6 per 1 000 inv.
Bättre än 17 % av kommunerna
Riket: 1,1 per 1 000 inv.
Övrigt
i Medeltemperatur
Juni 14,4 °C December 2,6 °C
Källa: Kolada, SCB (Statistiska centralbyrån), Jobtech Dev (Arbetsförmedlingen), SMHI Öppna data, Valmyndigheten. ”Riket” är källans egen siffra för hela landet där en sådan finns (alla mått från Kolada samt huspriserna från SCB), annars Kommunlotsens eget invånarviktade snitt över samtliga kommuner. Stapeln under varje mått visar placeringen bland kommunerna, inte var talet ligger mellan lägsta och högsta värde: full stapel är bäst i landet, strecket markerar kommunen i mitten och romben visar var riket hamnar. Märkena ”högst” och ”lägst” visar landets tio högsta och tio lägsta kommuner och är inga betyg. Mer om källorna och licenserna: Öppna data . Uppdaterad senast 1 november 2026 .
Visste du att…?
4:e högst i landet på valdeltagande i kommunvalet · 90,2 %
4:e högst (delad) i landet på gigabitbredband · 100 %
15:e högst i landet på andel eftergymnasialt utbildade 25–44 år · 62,6 %
Ursprung
I Hammarö har 9,4 % utländsk bakgrund i (riket 27,6 %), 7,6 % är utrikes födda i (riket 20,8 %) och 2,7 % av samtliga invånare är födda utanför Europa i (riket 12 %).
De vanligaste födelseländerna bland utrikes födda invånare. Klicka på ett land för att se var i Sverige gruppen bor.
Norge
0,9 % av invånarna
Finland
0,5 % av invånarna
Syrien
0,4 % av invånarna
Afghanistan
0,4 % av invånarna
Thailand
0,3 % av invånarna
Polen
0,3 % av invånarna
Ukraina
0,3 % av invånarna
Bosnien och Hercegovina
0,3 % av invånarna
Tyskland
0,3 % av invånarna
Irak
0,2 % av invånarna
Var i Sverige bor personer födda i Norge? · Ursprung per land
Källa: SCB (Statistiska centralbyrån). Andelarna, även riket, är Kommunlotsens egen beräkning från SCB:s statistik (riket är ett invånarviktat snitt över samtliga kommuner, inte SCB:s egen riksstatistik). ”Utanför Europa” följer FN:s regionindelning (M49). Enligt den räknas Ryssland till Europa, medan Turkiet och Cypern räknas till Asien.
Försörjning
I Hammarö är 84,4 % av invånarna 20–64 år självförsörjande i (riket 74,4 %). Det betyder en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, cirka 229 000 kronor år 2024.
Självförsörjande 84,4 % Studerar 2,9 % Ej självförsörjande 12,8 %
85,7 %
Bättre än 99 % av kommunerna
5:e högst Riket: 78,6 %
72,5 %
Bättre än 95 % av kommunerna
Riket: 62,6 %
66,1 %
Bättre än 88 % av kommunerna
Riket: 58,6 %
Andel självförsörjande invånare 20–64 år, 2024. Riket är SCB:s siffra för hela landet. Grupper med färre än 100 personer redovisas inte. Källa: SCB (Statistiska centralbyrån).
Flyktingar
I Hammarö bor 378 personer som kom till Sverige som flykting eller som anhörig till en flykting i . Det är 2,2 % av invånarna (riket 7,3 %).
68,9 %
Inrikes födda i Hammarö: 88,9 %
Bättre än 56 % av kommunerna
Riket: 67,5 %
68,3 %
Bättre än 47 % av kommunerna
Riket: 67,6 %
13,9 %
Bättre än 10 % av kommunerna
Riket: 7,7 %
Främsta inkomstkälla för flyktingar och anhöriga 20–65 år
Lön 68,3 % A-kassa 4,9 % Studiemedel 3,5 % Sjuk- och aktivitetsersättning 2,1 % Föräldrapenning 2,1 % Ekonomiskt bistånd 13,9 % Ingen ersättning eller pension 5,2 %
Antal 2025, arbete och inkomstkälla 2024 (20–65 år). ”Arbetar” betyder sysselsatt enligt SCB:s registerstatistik. Riket är SCB:s siffra för hela landet. Grupper med färre än 100 personer redovisas inte. Källa: SCB (Statistiska centralbyrån).
Boende & fritid
32,7 per 1 000 inv.
Riket: 59,8 per 1 000 inv.
34 040 kr/kvm
Riket: 29 242 kr/kvm
Pendling i
Sovstad
Pendlar ut 72,1 %
Pendlar in 49,5 %
Andel av de förvärvsarbetande som pendlar över kommungränsen.
Befolkning
90,2 %
4:e högst Riket: 82,3 %
Vardag & uppkoppling
37,6 per 1 000 inv.
Riket: 40,8 per 1 000 inv.
100 %
4:e högst (delad) Riket: 98,5 %
Kommunvalet 2026
I valet till kommunfullmäktige den 13 september 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 31,4 % av rösterna och 10 av 31 mandat. Valdeltagandet var 90,2 % (riket 82,3 %).
Mandat i kommunfullmäktige (31)
Parti Röster Mot 2022 Mandat
Socialdemokraterna
31,4 %
−5,0
10
Moderaterna
30,5 %
+7,2
9
Sverigedemokraterna
8,5 %
−1,3
3
Miljöpartiet
6,3 %
+0,6
2
Kristdemokraterna
6,2 %
±0,0
2
Centerpartiet
5,3 %
−0,2
2
Liberalerna
4,8 %
−1,6
1
Vänsterpartiet
4,2 %
−0,4
1
Sans o Balans
2,8 %
+0,8
1
Övriga partier
0,1 %
0
Slutligt och fastställt resultat. Andel av de giltiga rösterna, förändring mot valet 2022 i procentenheter. Riksdagspartierna visas alltid, andra partier när de fick mandat. ”Övriga partier” är alla andra partier tillsammans. Källa: Valmyndigheten (valprotokoll ).
Källa: Kolada, SCB (Statistiska centralbyrån), Valmyndigheten.
Grannkommuner och liknande kommuner
Grannkommuner
Kommunerna som gränsar till Hammarö.
Liknande kommuner
Kommunerna i landet som liknar Hammarö mest, i betygen på de tolv områdena och i storlek. Så väljs de .
Kommun Avstånd Invånare Skatt Huspris
Orust 159 km 15 363 22,3 % 3,4 mnkr Jämför
Mörbylånga 358 km 16 306 22,2 % 3,2 mnkr Jämför
Habo 162 km 13 511 22,2 % 3,6 mnkr Jämför
Söderköping 191 km 14 741 22,0 % 3,0 mnkr Jämför
Sotenäs 165 km 9 036 22,0 % 5,0 mnkr Jämför
Gränser från Wikidata. Avståndet är fågelvägen mellan kommunernas huvudorter. Skatt är kommunalskatten och huspris snittpriset för ett småhus.
Vanliga frågor om Hammarö
Är Hammarö en bra kommun att flytta till?
Hammarö har en välbemannad förskola, höga inkomster och en stark arbetsmarknad, men hög skatt och få lediga jobb. Vad som väger tyngst beror på vad som är viktigt för dig. Testet på Kommunlotsen rangordnar kommunerna efter dina egna val.
Hur många invånare har Hammarö?
Hammarö har 16 932 invånare och är landets 142:a största kommun. Kommunen ligger i Värmlands län.
Hur hög är kommunalskatten i Hammarö?
Kommunalskatten i Hammarö är 22,9 % (riket 20,7 %).
Vad kostar ett hus i Hammarö?
Ett småhus i Hammarö kostar i snitt 4 miljoner kronor, ungefär som snittet för riket (3,9 miljoner kronor).
Vad tjänar man i Hammarö?
Medianinkomsten för invånare 20–64 år i Hammarö är 461 700 kronor om året (2024), i riket 401 400 kronor. Det är lön och andra skattepliktiga inkomster före skatt.
Hur långt är det från Hammarö till Karlstad?
Fågelvägen är det ungefär 8 km från Hammarö till Karlstad, som är den närmaste av Sveriges 30 största städer.
Hur stor andel är självförsörjande i Hammarö?
I Hammarö är 84,4 % av invånarna 20–64 år självförsörjande, det vill säga tjänar minst tre inkomstbasbelopp om året (riket 74,4 %).
Hur är ekonomin i Hammarö kommun?
Kommunens soliditet, inklusive pensionsåtaganden, är 15,5 % (riket 30 %). Soliditeten visar hur stor del av kommunens tillgångar som är betalda med eget kapital: ju högre, desto starkare ekonomi på lång sikt.
Hur många flyktingar bor i Hammarö?
I Hammarö bor 378 personer som kom till Sverige som flykting eller anhörig till en flykting, 2,2 % av invånarna. Av dem i åldern 20–65 år arbetar 68,9 %.
Vilket parti är störst i Hammarö?
I kommunvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hammarö med 31,4 % av rösterna och 10 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Valdeltagandet var 90,2 %.
Vad sticker ut med Hammarö?
Hammarö är 4:e högst i landet på valdeltagande i kommunvalet (90,2 %).
✕
Huspris
Genomsnittligt försäljningspris för småhus (permanentbostäder) i kommunen, i miljoner kronor.
✕
Låga huspriser
Bygger på genomsnittligt försäljningspris för ett småhus i kommunen (SCB). Ju lägre pris jämfört med andra kommuner, desto högre betyg.
✕
Kommunalskatt
Den kommunala skattesatsen: hur stor andel av lönen som går till kommunalskatt. Lägre skatt betyder mer kvar i plånboken.
✕
Låg skatt
Bygger på kommunalskatten, alltså kommunens del av skatten utan regionskatt. Ju lägre skatt, desto högre betyg. Gotlands skattesats innehåller även regionens del och hamnar därför sist.
✕
Medianinkomst
Medianinkomst för invånare i arbetsför ålder (20–64 år): hälften tjänar mer, hälften mindre.
✕
Inkomstnivå
Bygger på medianinkomsten för invånare 20–64 år: hälften tjänar mer, hälften mindre. Högre inkomst ger högre betyg.
✕
Avstånd till skyddad natur
Hur långt invånarna i snitt har till närmaste skyddade natur: nationalpark, naturreservat, kulturreservat, naturminne, biotopskydd, djur- och växtskyddsområde eller vattenskyddsområde (SCB). Sveriges miljömål är skyddad natur inom 1 km. Vanlig skog och parker räknas inte, så i glest befolkade skogskommuner kan avståndet bli långt fast naturen finns runt knuten.
✕
Nära naturen
Bygger på hur långt invånarna i snitt har till närmaste skyddade natur, till exempel naturreservat och nationalparker (SCB). Kortare avstånd ger högre betyg. Vanlig skog och parker räknas inte, så glest befolkade skogskommuner kan få lågt betyg fast naturen finns runt knuten.
✕
Trygghet utomhus
Andel invånare som uppger att de känner sig trygga när de går ut ensamma sent på kvällen i det egna bostadsområdet. Från SCB:s medborgarundersökning, som långt ifrån alla kommuner genomför varje år.
✕
Trygghet
Bygger på andelen invånare som känner sig trygga när de går ut ensamma sent på kvällen, enligt SCB:s medborgarundersökning. Högre andel ger högre betyg. Alla kommuner deltar inte varje år, så en del saknar betyg.
✕
Meritvärde åk 9
Genomsnittligt meritvärde (max 340 poäng) för elever i årskurs 9 i kommunala skolor, ett mått på skolresultaten i kommunen.
✕
Behörighet till gymnasiet
Andel elever i årskurs 9 som är behöriga att söka gymnasiets yrkesprogram.
✕
Lärare med behörighet
Andel av lärarna i grundskolan (omräknat till heltidstjänster) som har lärarlegitimation och är behöriga i de ämnen och årskurser de undervisar i. Högre andel betyder fler utbildade lärare.
✕
Bra skolor
Bygger på tre mått: meritvärdet i årskurs 9, andelen elever som är behöriga till gymnasiet och andelen lärare med legitimation och behörighet. Kommunens placering på varje mått räknas ihop med lika vikt.
✕
Barn per vuxen i förskolan
Antal inskrivna barn per vuxen i förskolan (personalen omräknad till heltidstjänster). Ett lägre tal är bättre: färre barn per vuxen betyder mer tid för varje barn.
✕
Legitimerade förskollärare
Andel av personalen i förskolan (omräknat till heltidstjänster) som har förskollärarlegitimation, i både kommunala och fristående förskolor. Högre andel betyder fler utbildade förskollärare.
✕
Barnomsorg
Bygger på två mått: antal barn per vuxen i förskolan och andelen av personalen som är legitimerade förskollärare. Färre barn per vuxen och fler legitimerade förskollärare ger högre betyg.
✕
Hemtjänst enligt brukarna
Ett index från 0 till 100 byggt på Socialstyrelsens enkät till äldre som får hemtjänst. Varje fråga jämförs med övriga kommuner och genomsnittet räknas ut, så 50 är ungefär mitt i landet. Visar bara vad de som redan har hemtjänst tycker.
✕
Äldreomsorg
Bygger på hur nöjda äldre med hemtjänst är, enligt Socialstyrelsens enkät (ett index från 0 till 100). Säger bara något om hemtjänsten, inte om till exempel äldreboenden. Flera kommuner delar högsta och lägsta värdet och får då samma placering.
✕
Arbetslöshet
Andel av befolkningen 18–65 år som är öppet arbetslösa. Lägre andel betyder en starkare lokal arbetsmarknad.
✕
Långtidsarbetslösa
Andel av invånarna 25–65 år som har varit öppet arbetslösa eller i arbetsmarknadsprogram i minst sex månader (årsmedelvärde). Lägre andel är bättre.
✕
Unga utanför arbete och studier
Andel av 16–24-åringarna som varken arbetar eller studerar (utan inkomst över ett basbelopp, studiemedel eller utbildning). Lägre andel är bättre. Siffran ligger ofta ett år efter övriga.
✕
Jobbmarknad
Bygger på tre mått: arbetslöshet, långtidsarbetslöshet och andelen unga 16–24 år som varken arbetar eller studerar. Lägre andelar ger högre betyg. Kommunens placering på varje mått räknas ihop med lika vikt.
✕
Lediga jobb per invånare
Antal lediga jobbannonser hos Arbetsförmedlingen per 1 000 invånare.
✕
Jobbmöjligheter
Bygger på antal lediga jobb hos Arbetsförmedlingen per 1 000 invånare. Fler lediga jobb ger högre betyg. Jobb som bara annonseras på andra ställen räknas inte.
✕
Nystartade företag
Antal nystartade företag per 1 000 invånare i arbetsför ålder (16–64 år).
✕
Företagskonkurser
Antal företagskonkurser per 1 000 invånare i arbetsför ålder (16–64 år).
✕
Nyföretagande
Bygger på två mått: nystartade företag och företagskonkurser, båda per 1 000 invånare i arbetsför ålder. Fler nystartade företag och färre konkurser ger högre betyg.
✕
Befolkningsförändring
Befolkningsförändringen det senaste året, i procent. Både födslar, dödsfall och flyttningar räknas in.
✕
Nettoinflyttning
Nettoinflyttning per 1 000 invånare: hur många fler som flyttar in än ut, utan födslar och dödsfall. Visar om fler flyttar till kommunen än från den.
✕
Växande ort
Bygger på hur mycket befolkningen ökade eller minskade det senaste året, både genom födslar och dödsfall och genom flyttningar. Kommuner som växer får högre betyg.
✕
Folkmängd
Antal invånare i kommunen.
✕
Medeltemperatur
Medeltemperatur i juni och december under senaste hela kalenderåret, mätt vid kommunens närmaste SMHI-station (kommunen har sällan en egen mätstation). På raden visas juni- och decembersnittet för samma år, för en snabb känsla av sommar och vinter.
✕
Utländsk bakgrund
Summan av andelen utrikes födda och andelen födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar (”andra generationen”), alltså alla som antingen själva har invandrat eller vuxit upp i Sverige med två föräldrar som gjort det. Här: 7,6 % utrikes födda + 1,8 % andra generationen.
✕
Andel utrikes födda
Andel av kommunens invånare som är födda i ett annat land än Sverige. Räknas ut från SCB:s fullständiga statistik över alla cirka 185 födelseländer SCB registrerar, inte bara de tio som listas nedan. Listan visar bara de största grupperna för läsbarhetens skull, så om du själv summerar procentandelarna i listan hamnar du lägre än talet här: många mindre grupper (och ett litet antal med okänt födelseland) räknas in i totalen men är inte listade var för sig.
✕
Andel födda utanför Europa
Andel av hela kommunens befolkning, inte bara av de utrikes födda, som är född i ett land utanför Europa, enligt FN:s regionindelning (M49). Precis som andelen utrikes födda ovan räknas detta ut från alla enskilda länder SCB registrerar, inte bara de tio som listas nedan, så listans procentandelar summerar inte till detta tal. Ett litet antal personer med okänt eller ospecificerat födelseland räknas inte in här (de ingår däremot i ”andel utrikes födda” ovan).
✕
Självförsörjande
SCB räknar den som har en självförsörjningsgrundande inkomst på minst tre inkomstbasbelopp under året som självförsörjande, cirka 229 000 kronor år 2024. Heltidsstuderande och värnpliktiga under den nivån räknas som en egen grupp och inte som ej självförsörjande, därför visas de för sig i stapeln. Gäller invånare 20–64 år som var folkbokförda i kommunen hela året.
✕
Självförsörjande bland inrikes födda
Andel av de inrikes födda invånarna 20–64 år som är självförsörjande, alltså har en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, enligt SCB:s definition.
✕
Självförsörjande bland utrikes födda
Andel av de utrikes födda invånarna 20–64 år som är självförsörjande, alltså har en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, enligt SCB:s definition. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.
✕
Självförsörjande bland födda utanför Europa
Andel av invånarna 20–64 år som är födda utanför Europa och är självförsörjande, alltså har en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, enligt SCB:s definition. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.
✕
Flyktingar och anhöriga
Invånare som enligt SCB fick sitt uppehållstillstånd som flykting eller skyddsbehövande, eller som anhörig till en flykting. Alla åldrar räknas i antalet. Andelen som arbetar och deras inkomstkällor gäller åldern 20–65 år.
✕
Flyktingar som arbetar
Andel av flyktingarna och deras anhöriga i åldern 20–65 år som arbetar (är sysselsatta enligt SCB:s registerstatistik). Under raden visas samma andel för inrikes födda i kommunen. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.
✕
Flyktingar som lever främst på lön
Andel av flyktingarna och deras anhöriga i åldern 20–65 år vars största inkomstkälla under året var lön eller annan ersättning för arbete. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.
✕
Flyktingar med ekonomiskt bistånd som främsta inkomst
Andel av flyktingarna och deras anhöriga i åldern 20–65 år vars största inkomstkälla under året var ekonomiskt stöd, främst ekonomiskt bistånd (försörjningsstöd). Lägre andel är bättre. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.
✕
Fritidshus
Antal fritidshus per 1 000 invånare. I fjällkommuner och skärgårdskommuner kan det finnas nästan lika många fritidshus som invånare.
✕
Fritidshuspris
Genomsnittligt försäljningspris för fritidshus, i kronor per kvadratmeter.
✕
Boyta per invånare
Genomsnittlig boyta per invånare i kommunen, i kvadratmeter. Ett lågt tal betyder trångbott i snitt, ett högt tal mer utrymme per person.
✕
Pendling
Utpendling är andelen av kommunens förvärvsarbetande invånare som jobbar i en annan kommun. Inpendling är andelen av dem som jobbar i kommunen som bor i en annan kommun. Rubriken (till exempel ”Sovstad” eller ”Jobbkommun”) är Kommunlotsens egen läsning av de två andelarna, inte en officiell indelning: sovstad = minst 60 % pendlar ut och färre än 50 % pendlar in, jobbkommun = tvärtom, pendlarnav = minst 50 % åt båda hållen.
✕
Medelålder
Befolkningens medelålder i kommunen. Ett lågt tal betyder en ung befolkning, ett högt tal en äldre.
✕
Eftergymnasialt utbildade 25–44 år
Andel av invånarna i åldern 25–44 år som har någon form av eftergymnasial utbildning (högskola, universitet, yrkeshögskola eller annan utbildning efter gymnasiet).
✕
Valdeltagande i kommunvalet
Andel röstberättigade som röstade i kommunvalet (valet till kommunfullmäktige) den 13 september 2026. Slutligt, fastställt resultat från Valmyndigheten.
✕
Elbilar
Antal elbilar (rena elbilar, inte hybrider) per 1 000 invånare.
✕
Gigabitbredband
Andel hushåll som har tillgång till, eller kan ansluta till, bredband med minst 1 Gbit/s. Många kommuner ligger på 100 %, och då delar de placering.
✕
Kommunens soliditet
Kommunens eget kapital, minskat med pensionsåtaganden som tjänats in före 1998, i procent av tillgångarna. Ett högre tal betyder en större ekonomisk buffert, men det är inget entydigt betyg: hög soliditet kan också betyda att kommunen investerar lite.
✕
Skyddad natur på land
Hur stor del av kommunens landyta som är skyddad natur: nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde eller biotopskydd (SCB). Siffran visar hur mycket av marken som är skyddad, inte hur nära invånarna har till den. Stora andelar finns både i fjällkommuner och i några Stockholmskommuner med stora reservat.