Kommunlotsen / Västmanlands län

Kungsörs kommun

8 550 invånare · 25 km från Eskilstuna

Kungsör har en välbemannad förskola, men en minskande befolkning och en svagare arbetsmarknad.

Betyg i 12 områden1–5, tryck för detaljer
Boende
Familj
Omsorg
Jobb
Utveckling

Starkast

Svagast

Betyg och nyckeltal

Så ligger Kungsör till jämfört med landets övriga kommuner. 5 är plats 1 i landet och 1 är sista plats, och högt betyg är alltid bra: för skatt och huspriser betyder det låga nivåer. Tryck på ett område för siffrorna bakom. Så räknas betyget.

Boende & ekonomi

3,2 Låga huspriserplats 134 av 290
Huspris
2,1 mnkr Bättre än 54 % av kommunerna Riket: 3,9 mnkr

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

2,7 Låg skattplats 164 av 290
Kommunalskatt
22 % Bättre än 44 % av kommunerna Riket: 20,7 %

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

2,8 Inkomstnivåplats 161 av 290
Medianinkomst
385 100 kr Bättre än 45 % av kommunerna Riket: 401 400 kr

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

3,7 Nära naturenplats 92 av 290
Avstånd till skyddad natur
1,7 km Bättre än 65 % av kommunerna Riket: 2 km

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

Trygghet & familj

3,0 Trygghetplats 128 av 249
Trygghet utomhus
83,6 % Bättre än 48 % av kommunerna Riket: 79,4 %

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

1,9 Bra skolorplats 226 av 290
Meritvärde åk 9
197,3 p Bättre än 10 % av kommunerna Riket: 223,5 p
Behörighet till gymnasiet
76,2 % Bättre än 19 % av kommunerna Riket: 84,1 %
Lärare med behörighet
73 % Bättre än 58 % av kommunerna Riket: 73,3 %

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

4,1 Barnomsorgplats 65 av 290
Barn per vuxen i förskolan
5,2 barn/vuxen Bättre än 32 % av kommunerna Riket: 5,1 barn/vuxen
Legitimerade förskollärare
63,6 % Bättre än 93 % av kommunerna Riket: 44,7 %

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

Vård & omsorg

2,8 Äldreomsorgplats 158 av 290
Hemtjänst enligt brukarna
51,7 av 100 Bättre än 46 % av kommunerna Riket: 43,2 av 100

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

Jobb & företagande

1,3 Jobbmarknadplats 265 av 290
Arbetslöshet
3 % Bättre än 26 % av kommunerna Riket: 3,1 %
Långtidsarbetslösa
4,7 % Bättre än 11 % av kommunerna Riket: 3,8 %
Unga utanför arbete och studier
9,5 % Bättre än 7 % av kommunerna Riket: 6,2 %

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

1,6 Jobbmöjligheterplats 246 av 290
Lediga jobb per invånare
1,6 per 1 000 inv. Bättre än 15 % av kommunerna Riket: 3,8 per 1 000 inv.

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

2,3 Nyföretagandeplats 193 av 290
Nystartade företag
11 per 1 000 inv. Bättre än 63 % av kommunerna Riket: 11,5 per 1 000 inv.
Företagskonkurser
1,7 per 1 000 inv. Bättre än 22 % av kommunerna Riket: 1,7 per 1 000 inv.

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

Utveckling

1,2 Växande ortplats 274 av 290
Befolkningsförändring
−1,7 % Bättre än 6 % av kommunerna Riket: 0,2 %
−13,4 per 1 000 inv. Bättre än 4 % av kommunerna Riket: 1,1 per 1 000 inv.

Alla 290 kommuner rankadeOm betyget

Övrigt

Folkmängd
8 550
Medeltemperatur
Juni 15,2 °CDecember 3,2 °C

Källa: Kolada, SCB (Statistiska centralbyrån), Jobtech Dev (Arbetsförmedlingen), SMHI Öppna data, Valmyndigheten. ”Riket” är källans egen siffra för hela landet där en sådan finns (alla mått från Kolada samt huspriserna från SCB), annars Kommunlotsens eget invånarviktade snitt över samtliga kommuner. Stapeln under varje mått visar placeringen bland kommunerna, inte var talet ligger mellan lägsta och högsta värde: full stapel är bäst i landet, strecket markerar kommunen i mitten och romben visar var riket hamnar. Märkena ”högst” och ”lägst” visar landets tio högsta och tio lägsta kommuner och är inga betyg. Mer om källorna och licenserna: Öppna data. Uppdaterad senast .

Ursprung

I Kungsör har 24,9 % utländsk bakgrund (riket 27,6 %), 18,3 % är utrikes födda (riket 20,8 %) och 9 % av samtliga invånare är födda utanför Europa (riket 12 %).

De vanligaste födelseländerna bland utrikes födda invånare. Klicka på ett land för att se var i Sverige gruppen bor.

Var i Sverige bor personer födda i Syrien? · Ursprung per land

Källa: SCB (Statistiska centralbyrån). Andelarna, även riket, är Kommunlotsens egen beräkning från SCB:s statistik (riket är ett invånarviktat snitt över samtliga kommuner, inte SCB:s egen riksstatistik). ”Utanför Europa” följer FN:s regionindelning (M49). Enligt den räknas Ryssland till Europa, medan Turkiet och Cypern räknas till Asien.

Försörjning

I Kungsör är 72,6 % av invånarna 20–64 år självförsörjande (riket 74,4 %). Det betyder en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, cirka 229 000 kronor år 2024.

78,1 % Bättre än 28 % av kommunerna Riket: 78,6 %
53 % Bättre än 10 % av kommunerna Riket: 62,6 %
47,6 % Bättre än 10 % av kommunerna Riket: 58,6 %

Andel självförsörjande invånare 20–64 år, 2024. Riket är SCB:s siffra för hela landet. Grupper med färre än 100 personer redovisas inte. Källa: SCB (Statistiska centralbyrån).

Flyktingar

I Kungsör bor 803 personer som kom till Sverige som flykting eller som anhörig till en flykting . Det är 9,4 % av invånarna (riket 7,3 %).

59,1 % Inrikes födda i Kungsör: 82,3 % Bättre än 9 % av kommunerna Riket: 67,5 %
64,1 % Bättre än 25 % av kommunerna Riket: 67,6 %
10,5 % Bättre än 31 % av kommunerna Riket: 7,7 %

Främsta inkomstkälla för flyktingar och anhöriga 20–65 år

Antal 2025, arbete och inkomstkälla 2024 (20–65 år). ”Arbetar” betyder sysselsatt enligt SCB:s registerstatistik. Riket är SCB:s siffra för hela landet. Grupper med färre än 100 personer redovisas inte. Källa: SCB (Statistiska centralbyrån).

Boende & fritid

37,4 per 1 000 inv. Riket: 59,8 per 1 000 inv.
19 879 kr/kvm Riket: 29 242 kr/kvm
47 kvm Riket: 42 kvm

Pendling

Egen arbetsmarknad

Pendlar ut57,9 %
Pendlar in41,6 %

Andel av de förvärvsarbetande som pendlar över kommungränsen.

Befolkning

44,6 år Riket: 42,4 år
83,1 % Riket: 82,3 %

Vardag & uppkoppling

23,3 per 1 000 inv. Riket: 40,8 per 1 000 inv.
98,6 % Riket: 98,5 %

Kommunvalet 2026

I valet till kommunfullmäktige den 13 september 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 30,3 % av rösterna och 9 av 31 mandat. Valdeltagandet var 83,1 % (riket 82,3 %).

Mandat i kommunfullmäktige (31)

Slutligt och fastställt resultat. Andel av de giltiga rösterna, förändring mot valet 2022 i procentenheter. Riksdagspartierna visas alltid, andra partier när de fick mandat. ”Övriga partier” är alla andra partier tillsammans. Källa: Valmyndigheten (valprotokoll).

Kommunens ekonomi

16,7 % Riket: 30 %

Natur

1,9 % Riket: 12,6 %

Källa: Kolada, SCB (Statistiska centralbyrån), Valmyndigheten.

Grannkommuner och liknande kommuner

Grannkommuner

Kommunerna som gränsar till Kungsör.

KommunAvståndInvånareSkattHuspris
Köping12 km25 61022,2 %2,4 mnkrJämför
Arboga14 km13 92922,4 %2,2 mnkrJämför
Hallstahammar24 km16 60021,8 %2,4 mnkrJämför
Eskilstuna25 km106 78922,0 %3,3 mnkrJämför

Liknande kommuner

Kommunerna i landet som liknar Kungsör mest, i betygen på de tolv områdena och i storlek. Så väljs de.

KommunAvståndInvånareSkattHuspris
Grums168 km8 85422,5 %1,4 mnkrJämför
Hallstahammar24 km16 60021,8 %2,4 mnkrJämför
Haparanda822 km9 02722,5 %1,1 mnkrJämför
Hultsfred215 km13 48421,9 %0,9 mnkrJämför
Norberg75 km5 35122,7 %1,3 mnkrJämför

Gränser från Wikidata. Avståndet är fågelvägen mellan kommunernas huvudorter. Skatt är kommunalskatten och huspris snittpriset för ett småhus.

Vanliga frågor om Kungsör

Är Kungsör en bra kommun att flytta till?
Kungsör har en välbemannad förskola, men en minskande befolkning och en svagare arbetsmarknad. Vad som väger tyngst beror på vad som är viktigt för dig. Testet på Kommunlotsen rangordnar kommunerna efter dina egna val.
Hur många invånare har Kungsör?
Kungsör har 8 550 invånare och är landets 240:e största kommun. Kommunen ligger i Västmanlands län.
Hur hög är kommunalskatten i Kungsör?
Kommunalskatten i Kungsör är 22 % (riket 20,7 %).
Vad kostar ett hus i Kungsör?
Ett småhus i Kungsör kostar i snitt 2,1 miljoner kronor, mindre än snittet för riket (3,9 miljoner kronor).
Vad tjänar man i Kungsör?
Medianinkomsten för invånare 20–64 år i Kungsör är 385 100 kronor om året (2024), i riket 401 400 kronor. Det är lön och andra skattepliktiga inkomster före skatt.
Hur långt är det från Kungsör till Eskilstuna?
Fågelvägen är det ungefär 25 km från Kungsör till Eskilstuna, som är den närmaste av Sveriges 30 största städer.
Hur stor andel är självförsörjande i Kungsör?
I Kungsör är 72,6 % av invånarna 20–64 år självförsörjande, det vill säga tjänar minst tre inkomstbasbelopp om året (riket 74,4 %).
Hur är ekonomin i Kungsörs kommun?
Kommunens soliditet, inklusive pensionsåtaganden, är 16,7 % (riket 30 %). Soliditeten visar hur stor del av kommunens tillgångar som är betalda med eget kapital: ju högre, desto starkare ekonomi på lång sikt.
Hur många flyktingar bor i Kungsör?
I Kungsör bor 803 personer som kom till Sverige som flykting eller anhörig till en flykting, 9,4 % av invånarna. Av dem i åldern 20–65 år arbetar 59,1 %.
Vilket parti är störst i Kungsör?
I kommunvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Kungsör med 30,3 % av rösterna och 9 av 31 mandat i kommunfullmäktige. Valdeltagandet var 83,1 %.

Bläddra bland alla 290 kommuner

Huspris

Genomsnittligt försäljningspris för småhus (permanentbostäder) i kommunen, i miljoner kronor.

Låga huspriser

Bygger på genomsnittligt försäljningspris för ett småhus i kommunen (SCB). Ju lägre pris jämfört med andra kommuner, desto högre betyg.

Kommunalskatt

Den kommunala skattesatsen: hur stor andel av lönen som går till kommunalskatt. Lägre skatt betyder mer kvar i plånboken.

Låg skatt

Bygger på kommunalskatten, alltså kommunens del av skatten utan regionskatt. Ju lägre skatt, desto högre betyg. Gotlands skattesats innehåller även regionens del och hamnar därför sist.

Medianinkomst

Medianinkomst för invånare i arbetsför ålder (20–64 år): hälften tjänar mer, hälften mindre.

Inkomstnivå

Bygger på medianinkomsten för invånare 20–64 år: hälften tjänar mer, hälften mindre. Högre inkomst ger högre betyg.

Avstånd till skyddad natur

Hur långt invånarna i snitt har till närmaste skyddade natur: nationalpark, naturreservat, kulturreservat, naturminne, biotopskydd, djur- och växtskyddsområde eller vattenskyddsområde (SCB). Sveriges miljömål är skyddad natur inom 1 km. Vanlig skog och parker räknas inte, så i glest befolkade skogskommuner kan avståndet bli långt fast naturen finns runt knuten.

Nära naturen

Bygger på hur långt invånarna i snitt har till närmaste skyddade natur, till exempel naturreservat och nationalparker (SCB). Kortare avstånd ger högre betyg. Vanlig skog och parker räknas inte, så glest befolkade skogskommuner kan få lågt betyg fast naturen finns runt knuten.

Trygghet utomhus

Andel invånare som uppger att de känner sig trygga när de går ut ensamma sent på kvällen i det egna bostadsområdet. Från SCB:s medborgarundersökning, som långt ifrån alla kommuner genomför varje år.

Trygghet

Bygger på andelen invånare som känner sig trygga när de går ut ensamma sent på kvällen, enligt SCB:s medborgarundersökning. Högre andel ger högre betyg. Alla kommuner deltar inte varje år, så en del saknar betyg.

Meritvärde åk 9

Genomsnittligt meritvärde (max 340 poäng) för elever i årskurs 9 i kommunala skolor, ett mått på skolresultaten i kommunen.

Behörighet till gymnasiet

Andel elever i årskurs 9 som är behöriga att söka gymnasiets yrkesprogram.

Lärare med behörighet

Andel av lärarna i grundskolan (omräknat till heltidstjänster) som har lärarlegitimation och är behöriga i de ämnen och årskurser de undervisar i. Högre andel betyder fler utbildade lärare.

Bra skolor

Bygger på tre mått: meritvärdet i årskurs 9, andelen elever som är behöriga till gymnasiet och andelen lärare med legitimation och behörighet. Kommunens placering på varje mått räknas ihop med lika vikt.

Barn per vuxen i förskolan

Antal inskrivna barn per vuxen i förskolan (personalen omräknad till heltidstjänster). Ett lägre tal är bättre: färre barn per vuxen betyder mer tid för varje barn.

Legitimerade förskollärare

Andel av personalen i förskolan (omräknat till heltidstjänster) som har förskollärarlegitimation, i både kommunala och fristående förskolor. Högre andel betyder fler utbildade förskollärare.

Barnomsorg

Bygger på två mått: antal barn per vuxen i förskolan och andelen av personalen som är legitimerade förskollärare. Färre barn per vuxen och fler legitimerade förskollärare ger högre betyg.

Hemtjänst enligt brukarna

Ett index från 0 till 100 byggt på Socialstyrelsens enkät till äldre som får hemtjänst. Varje fråga jämförs med övriga kommuner och genomsnittet räknas ut, så 50 är ungefär mitt i landet. Visar bara vad de som redan har hemtjänst tycker.

Äldreomsorg

Bygger på hur nöjda äldre med hemtjänst är, enligt Socialstyrelsens enkät (ett index från 0 till 100). Säger bara något om hemtjänsten, inte om till exempel äldreboenden. Flera kommuner delar högsta och lägsta värdet och får då samma placering.

Arbetslöshet

Andel av befolkningen 18–65 år som är öppet arbetslösa. Lägre andel betyder en starkare lokal arbetsmarknad.

Långtidsarbetslösa

Andel av invånarna 25–65 år som har varit öppet arbetslösa eller i arbetsmarknadsprogram i minst sex månader (årsmedelvärde). Lägre andel är bättre.

Unga utanför arbete och studier

Andel av 16–24-åringarna som varken arbetar eller studerar (utan inkomst över ett basbelopp, studiemedel eller utbildning). Lägre andel är bättre. Siffran ligger ofta ett år efter övriga.

Jobbmarknad

Bygger på tre mått: arbetslöshet, långtidsarbetslöshet och andelen unga 16–24 år som varken arbetar eller studerar. Lägre andelar ger högre betyg. Kommunens placering på varje mått räknas ihop med lika vikt.

Lediga jobb per invånare

Antal lediga jobbannonser hos Arbetsförmedlingen per 1 000 invånare.

Jobbmöjligheter

Bygger på antal lediga jobb hos Arbetsförmedlingen per 1 000 invånare. Fler lediga jobb ger högre betyg. Jobb som bara annonseras på andra ställen räknas inte.

Nystartade företag

Antal nystartade företag per 1 000 invånare i arbetsför ålder (16–64 år).

Företagskonkurser

Antal företagskonkurser per 1 000 invånare i arbetsför ålder (16–64 år).

Nyföretagande

Bygger på två mått: nystartade företag och företagskonkurser, båda per 1 000 invånare i arbetsför ålder. Fler nystartade företag och färre konkurser ger högre betyg.

Befolkningsförändring

Befolkningsförändringen det senaste året, i procent. Både födslar, dödsfall och flyttningar räknas in.

Nettoinflyttning

Nettoinflyttning per 1 000 invånare: hur många fler som flyttar in än ut, utan födslar och dödsfall. Visar om fler flyttar till kommunen än från den.

Växande ort

Bygger på hur mycket befolkningen ökade eller minskade det senaste året, både genom födslar och dödsfall och genom flyttningar. Kommuner som växer får högre betyg.

Folkmängd

Antal invånare i kommunen.

Medeltemperatur

Medeltemperatur i juni och december under senaste hela kalenderåret, mätt vid kommunens närmaste SMHI-station (kommunen har sällan en egen mätstation). På raden visas juni- och decembersnittet för samma år, för en snabb känsla av sommar och vinter.

Utländsk bakgrund

Summan av andelen utrikes födda och andelen födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar (”andra generationen”), alltså alla som antingen själva har invandrat eller vuxit upp i Sverige med två föräldrar som gjort det. Här: 18,3 % utrikes födda + 6,6 % andra generationen.

Andel utrikes födda

Andel av kommunens invånare som är födda i ett annat land än Sverige. Räknas ut från SCB:s fullständiga statistik över alla cirka 185 födelseländer SCB registrerar, inte bara de tio som listas nedan. Listan visar bara de största grupperna för läsbarhetens skull, så om du själv summerar procentandelarna i listan hamnar du lägre än talet här: många mindre grupper (och ett litet antal med okänt födelseland) räknas in i totalen men är inte listade var för sig.

Andel födda utanför Europa

Andel av hela kommunens befolkning, inte bara av de utrikes födda, som är född i ett land utanför Europa, enligt FN:s regionindelning (M49). Precis som andelen utrikes födda ovan räknas detta ut från alla enskilda länder SCB registrerar, inte bara de tio som listas nedan, så listans procentandelar summerar inte till detta tal. Ett litet antal personer med okänt eller ospecificerat födelseland räknas inte in här (de ingår däremot i ”andel utrikes födda” ovan).

Självförsörjande

SCB räknar den som har en självförsörjningsgrundande inkomst på minst tre inkomstbasbelopp under året som självförsörjande, cirka 229 000 kronor år 2024. Heltidsstuderande och värnpliktiga under den nivån räknas som en egen grupp och inte som ej självförsörjande, därför visas de för sig i stapeln. Gäller invånare 20–64 år som var folkbokförda i kommunen hela året.

Självförsörjande bland inrikes födda

Andel av de inrikes födda invånarna 20–64 år som är självförsörjande, alltså har en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, enligt SCB:s definition.

Självförsörjande bland utrikes födda

Andel av de utrikes födda invånarna 20–64 år som är självförsörjande, alltså har en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, enligt SCB:s definition. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.

Självförsörjande bland födda utanför Europa

Andel av invånarna 20–64 år som är födda utanför Europa och är självförsörjande, alltså har en inkomst på minst tre inkomstbasbelopp om året, enligt SCB:s definition. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.

Flyktingar och anhöriga

Invånare som enligt SCB fick sitt uppehållstillstånd som flykting eller skyddsbehövande, eller som anhörig till en flykting. Alla åldrar räknas i antalet. Andelen som arbetar och deras inkomstkällor gäller åldern 20–65 år.

Flyktingar som arbetar

Andel av flyktingarna och deras anhöriga i åldern 20–65 år som arbetar (är sysselsatta enligt SCB:s registerstatistik). Under raden visas samma andel för inrikes födda i kommunen. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.

Flyktingar som lever främst på lön

Andel av flyktingarna och deras anhöriga i åldern 20–65 år vars största inkomstkälla under året var lön eller annan ersättning för arbete. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.

Flyktingar med ekonomiskt bistånd som främsta inkomst

Andel av flyktingarna och deras anhöriga i åldern 20–65 år vars största inkomstkälla under året var ekonomiskt stöd, främst ekonomiskt bistånd (försörjningsstöd). Lägre andel är bättre. Redovisas inte om gruppen är färre än 100 personer.

Fritidshus

Antal fritidshus per 1 000 invånare. I fjällkommuner och skärgårdskommuner kan det finnas nästan lika många fritidshus som invånare.

Fritidshuspris

Genomsnittligt försäljningspris för fritidshus, i kronor per kvadratmeter.

Boyta per invånare

Genomsnittlig boyta per invånare i kommunen, i kvadratmeter. Ett lågt tal betyder trångbott i snitt, ett högt tal mer utrymme per person.

Pendling

Utpendling är andelen av kommunens förvärvsarbetande invånare som jobbar i en annan kommun. Inpendling är andelen av dem som jobbar i kommunen som bor i en annan kommun. Rubriken (till exempel ”Sovstad” eller ”Jobbkommun”) är Kommunlotsens egen läsning av de två andelarna, inte en officiell indelning: sovstad = minst 60 % pendlar ut och färre än 50 % pendlar in, jobbkommun = tvärtom, pendlarnav = minst 50 % åt båda hållen.

Medelålder

Befolkningens medelålder i kommunen. Ett lågt tal betyder en ung befolkning, ett högt tal en äldre.

Eftergymnasialt utbildade 25–44 år

Andel av invånarna i åldern 25–44 år som har någon form av eftergymnasial utbildning (högskola, universitet, yrkeshögskola eller annan utbildning efter gymnasiet).

Valdeltagande i kommunvalet

Andel röstberättigade som röstade i kommunvalet (valet till kommunfullmäktige) den 13 september 2026. Slutligt, fastställt resultat från Valmyndigheten.

Elbilar

Antal elbilar (rena elbilar, inte hybrider) per 1 000 invånare.

Gigabitbredband

Andel hushåll som har tillgång till, eller kan ansluta till, bredband med minst 1 Gbit/s. Många kommuner ligger på 100 %, och då delar de placering.

Kommunens soliditet

Kommunens eget kapital, minskat med pensionsåtaganden som tjänats in före 1998, i procent av tillgångarna. Ett högre tal betyder en större ekonomisk buffert, men det är inget entydigt betyg: hög soliditet kan också betyda att kommunen investerar lite.

Skyddad natur på land

Hur stor del av kommunens landyta som är skyddad natur: nationalpark, naturreservat, naturvårdsområde eller biotopskydd (SCB). Siffran visar hur mycket av marken som är skyddad, inte hur nära invånarna har till den. Stora andelar finns både i fjällkommuner och i några Stockholmskommuner med stora reservat.